Tax Shields
Lesson:
A tax shield is a method to reduce taxable income through the use of deductions. In many cases, the deduction is due to interest payments from debt.
The formula we use is: TAX SHIELD = TAX RATE X INTEREST EXPENSE
You're a tax accountant looking at a firm's use of debt as a tax shield.
Here are the relevant facts:
- The interest expense is $6,000.00.
- The tax rate is 0.16.
What is the tax shield?
Answer:
- The tax shield is $960.00.
Explanation:
- First, let's remember the formula we need:
TAX SHIELD = INTEREST EXPENSE × TAX RATE - Next, let's plug in the numbers that we know. The order that we fill in the numbers doesn't matter.
- Let's plug in the interest expense.
TAX SHIELD = $6,000.00 × TAX RATE - Let's plug in the tax rate.
TAX SHIELD = $6,000.00 × 0.16 - Finally, we just have to solve for tax shield.
TAX SHIELD = $960.00